Çfarë duhet të ngrënë apo jo hani me presionin e lartë të gjakut (hipertensioni)

1062

hipertensioni, ose hipertensioni, aludon në peshën e gjakut kundër kompas tuaj korridorit. Pas disa kohe, hipertensionit mund të shkaktojë dëm venë që bën sëmundje koronare, infeksion në veshka, goditje, dhe çështjet e ndryshme. Hipertensioni është në kohë quhet ekzekutori i qetë pasi ai jep nuk ka efekte anësore dhe mund të shkojnë pa u vënë re - dhe trajtohet - për një gjatësi të konsiderueshme të kohës. Siç tregohet nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), një pritshme 75 milionë amerikanë kanë hipertension. Shumë faktorë rrezik për hipertension janë jashtë kontrollit tuaj, për shembull, moshë, histori familjare, seks, dhe raca. Të jetë se si ajo mund të, janë gjithashtu faktorë që ju mund të kontrollit, për shembull, stërvitje dhe të hahet rutinë. Një rutinë të hahet për të marrë 110 mbi 60 presionit të gjakut përbërë nga Dietë për tensionin e lartë të gjakut që mund të mundësojë kontrolli për tendosje të qarkullimit të gjakut është e pasur me kalium, magnez, dhe fibra dhe të ulët në natriumi.

Çfarë duhet të hani tension të lartë?

 1. zarzavate me gjethe

Kaliumi ndihmon veshkat tuaja të shpëtoj prej më shumë sodiumit përmes urinës tuaj, kur hahet me presionin e lartë të gjakut. Kjo nga ana tjetër ul presionin e gjakut. lakër jeshile, marule, rrepë e gjelbër, Spinaq janë një e mirë perimet me gjethe jeshile për të rritur sasinë e kaliumit në trup. perime te konservuara shpesh kanë shtuar natriumi. Por, perime të ngrira të përmbajë sa më shumë lëndë ushqyese si perime të freskëta, dhe ata janë të lehtë për të ruajtur. Ju gjithashtu mund të përzierje këto veggies me banane dhe qumësht arrë për një jetë të shëndetshme, lëng i ëmbël e gjelbër.

 1. Berries

Berries, veçanërisht blueberries, janë të pasura në komponimet natyrore quajtur flavonoids që e bën atë më të mirë në mesin e ushqime hipertensionit për të ngrënë. boronica, mjedër, dhe luleshtrydhe janë të lehtë për të shtuar në dietën tuaj për uljen e presionit të gjakut. Ju mund të vënë ato në drithëra tuaj ose granola në mëngjes, ose mbani manaferrat ngrirë në dorë për një ëmbëlsirë të shpejtë dhe të shëndetshme.

 1. Beetroots

Beetroots janë të larta në oksidit nitrik, which can help open your blood vessels and lower blood pressure. You can juice your own beets or simply cook and eat the whole root in salads. Panxhar është i shijshëm kur simmered ose shtuar në përzierje skuqura dhe Stews. Ju gjithashtu mund të ngrohjes e tyre në patate të skuqura. Të jetë vigjilent kur të marrë kujdesin e panxhar - lëng mund të recolor duart tuaja dhe veshje.

 1. qumësht i skremuar dhe kos

Skim milk is an excellent source of calcium and is low in fat. Këto janë dy elemente të rëndësishme të një dietë për uljen e presionit të gjakut. Ju gjithashtu mund të zgjedhë për kos në qoftë se ju nuk më pëlqen qumështin.

Provoni inkorporuar granola, slivers bajame, dhe fruta në kos tuaj për përfitime ekstra zemër të shëndetshme. Kur të blesh kos, të jetë i sigurt për të kontrolluar për sheqer te shtuar. më e ulët se sasia e sheqerit për shërbejnë, aq më mirë është Dietë për tensionin e lartë të gjakut.

 1. bollgur

Drithëra posedon të gjitha cilësitë e nevojshme për një të lartë-fibër, pak yndyre, dhe qasje të ulët-sodium për të sjellë poshtë tendosje të qarkullimit të gjakut. Duke pasur oats për mëngjes është një metodë e pabesueshme të karburantit deri për ditë.

oats brenda natës janë një zgjedhje e shquar mëngjes. Për të ndikuar në ato, për të qull 1 / disa kënaqur lëvizur dhe 1 / disa ikjen arrë në një enë. Në fillim të ditës, përzierje dhe përfshijnë manaferrat, granola, dhe kanellë për shije.

 1. banane

Ushqimi nourishments që janë të pasura me kalium është superior për të marrë shtesa. Pritini një banane në tërshërë tuaj ose të kënaqur për një zgjerim kalium të pasura. Ju gjithashtu mund të marrë një të detyrojnë një vezë bubbled për një mëngjes të shpejta ose kafshimit.

 1. peshk

Peshku janë një burim i tmerrshëm i proteinave të ligët në drejtim të hahet me presionin e lartë të gjakut. peshku i yndyrshëm si skumbri dhe salmon janë të larta në omega-3 yndyrna të pangopura, e cila mund të sjellë poshtë tendosje të qarkullimit të gjakut, zvogëlohet përkeqësim, dhe trigliceride të poshtme. Pavarësisht nga këto burime të peshkut, troftë përmban vitaminë D. Nourishments rrallë përmban vitaminë D, dhe ky hormon-si vitaminë ka veti që mund të sjellin poshtë tendosje të qarkullimit të gjakut.

Një avantazh i marrë peshk gati është se ajo është asgjë, por e vështirë për shije dhe kuzhinier. Në përpjekje për ta, vënë një fileto e salmon në letër materiale dhe sezonin me herbs, limon, dhe vaj ulliri. Nxehtësia peshk në një furrë preheated në 450 ° F për 12-15 minuta.

 1. Farërat

Fara pakripur janë të lartë në kalium, magnez, dhe minerale të ndryshme të njohura për të pakësuar tendosje të qarkullimit të gjakut. Vlerësojmë ¼ masën e lulediellit, kungull, ose fara kungull si një rënie në grep midis suppers.

 1. Hudhër dhe herbs

Një auditimi merr parasysh se hudhra mund të ndihmojë të zvogëlojë hipertensionit duke zgjeruar masën e oksidit nitrik në trup. oksid nitrik avancon vasodilation, ose rritjes e rrugëve të furnizimit, për të zvogëlojë tendosje qarkullues.

Fusing herbs shijshme dhe shijet në regjim tuaj të përditshme të hahet të njëjtën mënyrë mund të ju mundësojë për të zvogëluar pranimin tuaj kripë. Rastet e bimëve dhe flavors që ju mund të përfshijë borzilok të përfshijnë, kanellë, trumzë, rozmarinë, dhe kjo është vetëm maja e ajsbergut.

 1. fistikë

Fistikë janë një metodë të forta për të zvogëlojë tendosje qarkullues duke ulur mbrojtjen vaskulare thekë, ose fiksimin venë, dhe norma e zemrës. Një hetim gjeti se një regjim të hahet me një shërbejnë e fistikë përditshme zvogëlon pulsin.

Ju mund të siguresave fistikë në rutinën tuaj të hahet duke shtuar ato në outsides, sauces pesto, dhe pllaka e perime të përziera, ose duke ngrënë ato thjeshtë si një pickim.

 1. Vaj ulliri

vaj ulliri është një rast i një yndyrë të shëndoshë. Ajo përmban polyphenols, të cilat janë acarim luftojnë përkeqëson që mund të zvogëlojë pulsin.

vaj ulliri mund të ju mundësojë për të përmbushur ju një ditë disa nga servings ditore e yndyrës që e bën të konsiderueshëm ndër të tjera ushqime hipertensionit për të ngrënë. Kjo është gjithashtu një opsion i tmerrshëm kundërta për vaj canola, përhap, ose shërbim të biznesit e zarzavate të përziera veshja.

 1. shegë

Shegët kanë një produkt të shëndosha natyrore që ju mund të vlerësojmë papërpunuar ose si një lëng. Një hetim prezumohet se pirja e disa shtrydh shegë një herë në ditë për një muaj mundëson të ulët për impuls mbi këtu dhe tani.

Lëng shegë është e mrekullueshme me një mëngjes të ngurta. Sigurohuni që të kontrolloni përmbajtjen e sheqerit në lëngje të fituara në nivel lokal, si sheqerna shtesë mund të diskredituar përparësitë mjekësore.

Çfarë nuk të ngrënë në presionin e lartë të gjakut?

1. Sodium and Salt

Kur në dyshim, pranimi natriumi është përshkruar në nën 2,300 miligramë për çdo ditë. Në qoftë se ajo e kalon, atëherë ajo bëhet një ushqim për të shmangur në presionin e lartë të gjakut. Në shenjë fakte të ushqyerit, i hedh një Përqindja Vlera Daily (%DV) – 5% DV ose më pak e sodiumit për shërbejnë është duke i ulët 20% DV shihet si i lartë. Thyerja pika e shaker kripë dhe këto natriumi lartë sustenances se tendosje zgjerim qarkullues:

2. Canned Beans

fasule konservuar mund të jetë bërë pirg me natrium për qëllime të ruajtjes. Në rastin e blerjes së fasule konservuar, shtyer fasule me një kullesë dhe ujë mund të ndihmojë të del me të larë një pjesë të madhe të kripës.

3. Premade Soups

Pavarësisht përparimit të veggies ushqyese, supave mund të pirg me kripe dhe natriumit. gjithashtu, jo në të gjitha fasule si konservuar, supave nuk mund të jetë flushed për të ulur substancë kripë. Ndërsa picking supave, përpiqen për të zbuluar “ulët në natriumi” ose “zvogëluar kripë” artikuj apo shfrytëzojnë emrin siguritë furnizim.

4. Canned or Bottled Tomato Products

salcat domate, ngjitëse dhe ketchups janë bërë pirg shpesh me kripë. Bëni artikuj tuaj me të reja apo të larë, domate konservuar për fiksimin dhe kripë kontrollit.

5. Processed Meats

mish prepackaged, përfshirë wieners mëngjes dhe sallam, kanë një tendencë të jetë bërë pirg me natrium. Pavarësisht nga dyshimi se të ruajtur mish, për shembull, Turqi, mund të jetë një burim i proteinave të ligët, kripë është përfshirë normal. Dodge natriumi fshehur duke marrë në mënyrë të veçantë nga kasap në krahasim me në zonën tregtare të ushqimit në frigorifer.

6. Solidified Meals

Darka që gjenden në këtë zonë frigorifer – pizzas, Gishtat pule dhe kurse individuale forcoi – janë bërë pirg me përbërës të padëshirueshme, si edhe ngarkuar me natrium. Me të vërtetë, edhe publicitet “tingull” gosti kanë një tendencë për të përmbajë masa të larta të natriumit.

7. Sugar

Ky është ushqimi kryesor për të shmangur në presionin e lartë të gjakut. Sheqeri është gjetur në një gjerë-shumëllojshmëri të sustenances, ose përfshihen normalisht ose gabimisht. Kjo është themelore për të pakësuar artikuj bërë pirg me sheqerna të përfshira, si ato në thelb ofrojnë vetëm kalori dhe të shtoni në peshë marr – njerëzit mbipeshë dhe trupmadh kanë një rrezik të zgjeruar të hipertensionit në rritje. American Heart Association (AHA) përshkruan një përfshinte pranimin më të madhe të sheqerit të 37.5 gram (ose 9 teaspoons) për burrat dhe 25 gram (6 teaspoons) çdo ditë. sheqerna përfshira janë gjetur rregullisht në:

Confection basically offers simply calories and sugar while spiking sugar levels. Shmangni suckers me sheqer dhe pjesë e karamele dhe të zgjidhni produktet ëmbël normalisht natyrore të pasura me fibra dhe kalium, një shtojce bazë që ka treguar një pjesë parandalues ​​në hipertensionit.

Sodas supply simply sugar and calories the way sweet does. Nje mundet (ose 12 ounces likuide) i pop nga dhe të mëdha përmban më shumë se 9 lugë sheqer, ose 39 shtoni deri në gram.

Doughnuts, ëmbëlsira dhe trajton janë bërë pirg me sheqer krahas yndyrë. Përzierje mund të shtoni në peshë marr në shuma të paarsyeshme. Të ulur përdorimin e këtyre artikujve dhe segment të mbajtur dhe madhësive të shërbejnë nën kufizimet e ngushta.

8. Sauces

Sauces dhe toppings mund të jetë një një-dy shënoj për sa i përket krijimit të saj e të dy kripë dhe sheqer – ketchup, është një fiksimi i famshëm për sigurimin e masave të larta të të dy. artikuj Sezonin me herbs freskët ose të bëjnë të sigurt për të mbajtur shuma në segmente të vogla në qoftë se duke përdorur plunges apo salcat.

130 mbi 90 tensioni i gjakut:

Ifthe numër të lartë(presioni sistolik) është 130 dhe numri fund (presion diastolic) është 90, kjo tregon se tensioni juaj i gjakut është një mesatare e littleexceeding. Në mënyrë të veçantë, 130 mbi 90 tensioni i gjakut do të thotë që ju keni para-hipertension.

110 mbi 60 tensioni i gjakut:

tensioni i gjakut 110, 60 reading is generally considered safe. Kjo është më e ulët se sugjeroi 120 mbi 80, kështu që ju jeni të mirë. Mbani në mend se në qoftë se tensioni juaj systolic shkon poshtë 90, ose në qoftë se presion diastolic shkon poshtë 60, it could mean low blood pressure (hipotension).

BP 90 mbi 50:

90/60 typicallylabels presionin e ulët të gjakut, ose atë që quhet hipotension, që do të thotë presion në arteriet tuaja është në fund të ulët të asaj që po pasqyrohet normal. Disa njerëz me presionin e gjakut janë mund të jenë të prirur për dobësi ose zalisur, but many people feel just fine.

Nëse ju janë të pasur BP 90 mbi 50 ose në qoftë se ju jeni feelingill, telefononi mjekun tuaj për këshilla, veçanërisht në qoftë se presioni i ulët i gjakut është e pazakontë për ju.

varg normal BP:

Presion normal të gjakut është jetike për jetën. Pa presionin që ushtritë gjakun tonë për të drejtuar rreth në sistemin e qarkullimit të gjakut, Nuk ushqyesve apo oksigjeni do të transportohen nëpërmjet arterieve tona në organet dhe indet.

Një nivel optimal tensioni i gjakut është një lexim nën 120/80 mmHg. Lexime mbi 120 / 80mmHg dhe deri në 139 / 89mmHg janë normale për gamë të lartë. Mjeku juaj do të këshillojë atë që tensioni juaj i gjakut ideal duhet të jetë i bazuar në rrethanat tuaja.

Si për të mbajtur presion normal të gjakut?

Për të ruajtur një presion të shëndetshme të gjakut, mbajnë praktikat e mëposhtme të shëndetshme-jetesës në mendje:

 • Hani ushqime të shëndetshme nga të gjitha pesë grupet e ushqimeve:fruta, perime, breads, produktet e qumështit, mish dhe peshk. Ngrënë ushqime të shëndetshme mund të ju ndihmojë të ndiheni më mirë dhe kanë më shumë energji. Pyesni mjekun tuaj nëse ju duhet të jetë në një dietë të veçantë.
 • pije 6 në 8 gota të lëngshme çdo ditë: Follow your doctor’s advice if you must change the amount of liquid you drink. lëngje mirë për të pirë janë të ujit, lëngje dhe qumësht. Kufizojnë sasinë e kafeinës ju pini, të tilla si kafe, çaj dhe sode.
 • Bisedoni me mjekun tuaj para se të fillojnë të ushtrojnë: Së bashku ju mund të planifikoni programin më të mirë stërvitje për ju. Ajo është e mirë për të filluar ngadalë dhe të bëjë më shumë si ju të merrni më të fortë. Ushtrimin ul presionin e gjakut,bën sturdier zemrës dhe ju mban të shëndetshëm.
 • Ju duhet të nuk është shumë vonë për të lënë duhanin, nëse pini duhan: Smoking harms the heart, mushkëritë dhe gjaku. Ju jeni më shumë të ngjarë që të ketë një sulm në zemër, sëmundje të mushkërive dhe kancerit, nëse ju pini duhan. Ju do të ndihmojë veten dhe ata rreth jush nga ndalohet pirja e duhanit. Pyesni mjekun tuaj për më shumë fakte se si për të ndaluar pirjen e duhanit, në qoftë se keni probleme në ndalohet pirja e duhanit.
 • Stresi mund të ngadalësojë shërimin dhe shkaktojnë sëmundje më vonë: Since it is hard to avoid stress, të mësojnë për të kontrolluar atë. Të mësojnë mënyra të reja për t'u çlodhur (frymemarrje e thelle, muskujt relaksuese, meditim ose biofeedback). Bisedoni me mjekun tuaj në lidhje me gjëra që ju mërzitur.