Shkaqet dhe Këshilla natyrshme për të kuruar Big Bump në linjë Lip – flluskë me ujë në buzën

556

Shkaqet dhe Këshilla natyrshme për të kuruar Big Bump në linjë Lip – flluskë me ujë në buzën

Gunga mbi buzët e sipërme mund të jetë frustruese dhe shumë të lënduar në këtë zonë delikate të trupit tuaj, not to mention affect your self-assurance. Bumps on your lips can make you more self-conscious because people will immediately notice them. vizualisht, gunga cik mund të ndryshme nga e kuqe dhe të mërzitur për lëkurë-dinjitoz dhe mezi të dukshme për të anyone.Sometimes gunga cik mund të duken si pika të vogla të bardha, të tjerët të kthehet në cysts të mëdha, dhe disa të bëhet blisters.

Përplasem në brendësi të buzës:

A flluskë me ujë në buzën, also known as a bump is a fluid-filled swelling that occurs inside the lip or on mouth. The bump develops when the mouth’s salivary glands become plugged with coating. Most cysts are inside the lower lip, but they can occur anywhere inside your mouth. Ata janë zakonisht të përkohshme dhe pa dhimbje.

Shkaqet e gunga në Lips:

Shumë shkaqe të gungave në buzë nuk janë të natyrës zhytur në mendime dhe mund të shërohet me disa hapa. megjithatë, ju duhet të jetë i vetëdijshëm për komplikimet që rrjedhin nga kushtet e rënda shëndetësore.

puçrra fytyre:

çekuilibër hormonal dhe mungesa e kujdesit të duhur të lëkurës mund të çojë në puçrra fytyre me gojë. Këto gunga të vogla janë një paralajmërim për një shpërthim të puçrra fytyre. Ato mund të shfaqen me anët e shtrirë ose të mbushura me qelb. gunga puçrra mund të trajtohen.

alergji:

kuq buzësh tuaj të preferuar, lip balm, ose mbulimi tjetër mund të shkaktojë small blisters on lips për shkak të një ngacmues alergjen në kozmetike. Me gjithë shmangien e marrë, ju gjithashtu mund të ketë një shpërthim në qoftë se ju puth ose të ndajnë një gotë me dikë konsumojnë produktin. alergeneve të tjera mund të jetë shkaku i tillë si ushqim, polen, myk, dhe pezmatim i përkëdhelur.

Infeksioni bakterial:

Si me sores ftohtë, ndjenja e parë e kuptuar ndjeva në buzë është simbol i një infeksioni. Nuk janë infeksionet bakteriale që mund të rezultojë në gunga e vogël në buzë. Ajo mund të përhapet lehtësisht duke ndarë balms cik, ose madje edhe të shkaktojë përsëritjen nga duke përdorur të njëjtën sipërfaqe kuq buzësh si para shpërthimit.

Sores ftohtë:

buzën e poshtme është një vend i përbashkët për sores ftohtë ose ndoshta jo. Sores Ftohtë janë të dhimbshme të lëngshme mbushur blisters që mund të ndodhin në buzë, kulmi nga goja ose mishrat që shkaktohen nga virusi herpes simpleks (HSV-1). një pritet 80% e amerikanëve kanë qenë të pambrojtur për herpes simplex virus tipit 1, por jo të gjithë ata njerëz do të merrni sores ftohtë. Ndoshta përplasem në buzën, nuk lënduar ftohtë sepse ajo varet nga sistemin tuaj imunitar.

Spote Fordyce-së:

Një grup i vogël në spote, ose pranë buzët e tua mund të jenë pika të Fordyce-së. Ata nuk janë ngjitëse dhe nuk do të shkaktojë dhimbje. këto gunga e vogël në buzë janë gjëndra dhjamor të follicles flokët zakonisht shihet në buzë, në cheeks brendshme gojë, apo edhe në organet gjenitale. Ata zakonisht zhduken me kalimin e kohës.

djegie nga dielli:

Ashtu si lëkura e jashtme e trupit tonë përfshin mbrojtje nga rrezet e dëmshme të diellit ultraviolet, buzët tona kanë nevojë për sigurinë, si dhe. gunga cik që shfaqen të njëjtën ngjyrë si sipërfaqe cik janë të shkaktuara nga djegien nga dielli.

kancer:

Ky është një shkak i rrallë i stresi gunga në buzë, por kjo mund të ndodhë, sidomos për duhanpirësit meshkuj. Plagë e vogël nuk shërohen apo të zhduken, dhe mund të duket për ta kthyer nga e bardhë në të kuqe. Ata gjithashtu mund të hedhur në brendësi të gojës dhe të shqetësojnë gjuhën, mishrat, dhe nofulla.

përplasem në buzën

Shkaqet tjera:

Kontakt dermatit gjithashtu mund të shkaktojë gunga cik. blisters vogla cik apo papules mund të formojnë kur njerëzit përjetojnë një reaksion alergjik ndaj ushqimeve të caktuara apo pasta. Përgjigjet lëkurës për vajrat gjenden në fruta të tilla si mangoes, mund të krijojë një skuqje në buzë. Tumoret beninje quajtur fibromas mund të zhvillohet në gojë apo buzë. Për shkak se nuk mund të jetë aq shumë shkaqe për gunga cik, ju duhet të shihni një mjek për diagnostikimin dhe trajtimin.

simptomat:

buzët e thatë digjet me gunga, është një simptomë vetëm nëse vuani me sëmundje të tillë. Kjo është pyetje e zakonshme në mesin e njerëzve të shumta se ajo që është ndjesi djegie lip?

buzët e thatë digjet me gunga ndjesi:

Një ndjesi djegie cik mund të pasojë nga ndjesi të parregullt në buzë për shkak të lëndimit nervore ose mosfunksionim. Disa lloje të nevropati mund të rezultojë në djegie ndjesi lip, si nervat kafkës nga truri furnizimit buzët. Simptomat mund të ndodhë në buzët apo ndonjë zonë tjetër të trupit që është dorëzuar nga një nervore periferike. Djegia buzët ndjesi është e mund të jetë i vetmi simptomë njohuri, ajo mund të fillojë si një itchy dhe për të ndryshuar për të shoku, ose nuk mund të jetë një përzierje e simptomave. Burns nga të nxehtit, të ftohtë, kimike dhe Dielli gjithashtu mund të shkaktojnë një ndjesi djegie lip.

Shërimin gunga mbi buzët me mjetet juridike natyrore Brendshme:

Për ato gunga që nuk sillte kujdes mjekësor, ka disa mjetet juridike disa shtëpi dhe ndryshimet e jetesës për të kuruar gunga në buzë. Këto do të përshpejtojë progresin shërimit, si dhe lehtësuar çdo dhimbje të lidhur. Këtu janë disa nga mënyrat për të shmangur gunga në buzë.

  • Ruajtja e zakone të mira shëndetësore me gojë nga brushing dhëmbët dy deri në tre herë në ditë dhe pastroj dhëmbët me pe të paktën një herë në ditë.
  • Pas një ndodhjes së një xhungë mbi cik, ndryshojë furçë dhëmbësh tuaj.
  • Freskuar goja me një solucion shpëlarje deti ngrohtë.
  • Shmangen prekur përplasem dhe lani duart me kujdes pas vendosjes gishtat në ose në afërsi të.
  • Përdorni balms cik me SPF gjatë çdo aktivitete në natyrë, përfshirë në këmbë.
  • Përdorni korren cik bëra me zgjedhësit natyrore, dhe të përmbahen nga përdorimi i salcë lip balm për evadedefeating buzët.
  • Mbani buzët hydrated me ujë të pijshëm në baza ditore.

Gunga në buzë mund të jetë i dhimbshëm, dhe mund të shkaktojë që të jenë të pakëndshme kur në publik. Disa forma të gunga mund të shërohet lehtë me higjienën e duhur me gojë dhe mund të zhduken me kalimin e një kohë të shkurtër. Simptoma të tjera mund të përcaktojë një gjendje më të rëndë shëndetësore, dhe ju mund të kenë nevojë për të marrë hapa për të ndjekur kujdes mjekësor. Është e rëndësishme të theksohet madhësinë, formë, dhe ngjyra e përplasem apo gunga, për të përcaktuar shkakun themelor, kështu që parandalimi për një përsëritje mund të merret.